Baty do lonżowania - czym się charakteryzują?
Za pomocą bata do lonżowania przekazuje się koniowi sygnały – to niezwykle ważne narzędzie komunikacji między wierzchowcem a jeźdźcem. Jak wygląda i do czego służy ten rodzaj bata jeździeckiego? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Kiedy używa się batów do lonżowania?
Należy podkreślić, że baty do lonżowania nie służą do karania konia – ich użycie nie ma na celu sprawienia zwierzęciu bólu. Zadaniem batów jeździeckich jest ułatwienie komunikacji jeźdźca z wierzchowcem. Dzięki nim można przekazać koniowi, czego się od niego oczekuje. Baty do lonżowania wykorzystuje się podczas pracy z koniem z ziemi. Koń, prowadzony na lonży (czyli linie mierzącej 5-8 m), porusza się po okręgu wokół człowieka. Tego typu ćwiczenia wykonuje się m.in. w ramach oswajania młodego konia z siodłem czy uprzężą, rozgrzewki albo jako element rekonwalescencji.
Podstawowymi częściami bata do lonżowania są rękojeść i część ruchoma, wykonana np. z włókna szklanego czy węglowego. Tego typu bat mierzy nie mniej niż 180 cm bez końcówki. Jego długość musi umożliwiać lonżującemu dosięgnięcie konia w ruchu – niektóre modele mają nawet 250 cm.
Jak wybrać dobry bat do lonżowania?
Podczas wyboru bata do lonżowania trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Oczywiście bardzo ważna jest jego odpowiednia długość. Oprócz tego dobry bat do lonżowania odznacza się lekkością. To warunek konieczny, by zapewnić lonżującemu komfort – w przeciwnym wypadku niedługo po rozpoczęciu ćwiczeń ręce mogą zacząć drętwieć, a nawet boleć.
Szykując się do zakupu bata do lonżowania, należy dobrze zastanowić się nad wyborem materiału, z którego wykonana jest rączka. Warto postawić na antypoślizgowe modele np. z gumy, które umożliwiają wygodne i stabilne trzymanie bata w dłoni. Bat do lonżowania powinien być przede wszystkim poręczny, a także wytrzymały.